Előszó
Az Énekeskönyv-megújítás 2022 óta tartó sokrétű folyamatában megérett a helyzet arra, hogy közkinccsé tegyük első eredményeinket. A munka elnevezése is jelzi, hogy a szerkesztők célja nem teljesen új kötet összeállítása, hanem a meglévő gyűjtemény felülvizsgálata, megújítása, felfrissítése. Ennek megfelelően az elmúlt két és fél évben párhuzamosan zajlott most használatos énekeskönyvünk tételeinek részletes elemzése, a jövendő kötet koncepciójának kialakítása, valamint új énekek keresése, készítése.
Egyházunk alapvető érdeke, hogy törekedjék a folytonosságra, ezért a Szerkesztőbizottság úgy döntött, hogy az énekek kétharmada változatlanul vagy kisebb változtatásokkal megmarad a következő énekeskönyvben is. Így a kötet bevezetésekor bőven lesz olyan ének, amelyet azonnal használni tud a gyülekezet, s fokozatosan ismerkedhet meg az új terméssel.
A megújult énekeskönyv egyharmada közöl majd valóban új anyagot. A következő években megjelenő próbafüzetekkel az a célunk, hogy bemutassuk ezeket a tételeket, és felmérjük, megszokott koráljaink mellett milyen stílusokat fogadnak szívesen a gyülekezetek (világi dallamok, taizéi énekek, spirituálék). E folyamat során derül ki, hogy az egyes énekek megállják-e helyüket a gyakorlatban, gondolataikkal azonosulni tud-e az éneklő közösség. A végleges gyűjteménybe csak sokak által kipróbált és megfelelőnek tartott tételek kerülhetnek.
Jelen kiadványunk, az első próbafüzet harminchét éneket tartalmaz: ezek képet adnak arról, hogyan frissítenénk a gyülekezeti éneklést. Találunk a füzetben vadonatúj, most készült, illetve fordított énekeket – közülük némelyek új zenei stílusok felé nyitnak. Vannak a gyűjteményben olyan közismert tételek, amelyek hivatalos énekeskönyvben eddig nem jelentek meg. Szerepelnek régóta használt énekek kisebb – szakmailag indokolt – szövegi vagy dallami alakítással. És megismerhetünk néhányat az újra felfedezett régi magyar énekek közül is.
E gyűjtemény főleg azokhoz a közösségekhez jut el, amelyek próbagyülekezetnek jelentkeztek, és vállalták, hogy a 2024–2025. munkaévben a füzet anyagának kisebb vagy nagyobb részét megtanulják és rendszeresen használják. Elismerjük, nem kis feladat egy ilyen vállalás. A jövő egyháza nevében köszönjük a nyitottságot!
Az énekekkel való intenzív foglalkozás, az éneklés erejének (újra)felismerése segítse a gyülekezeteket a hitbéli elmélyülésben és a közösségépítésben!
Budapest–Fót, 2024. május 26., Szentháromság ünnepén
A próbafüzet szerkesztői
Útmutató a füzet használatához
Az első próbafüzet anyaga négy fejezetre oszlik.
- I. Énekek minden napra
- II. Életút
- III. Életfordulók
- IV. Áldás
A bal oldalak élőfejében a fejezetcímet, a jobb oldalak élőfejében a fejezeten belüli témát olvashatjuk. Minden tétel egy oldalpárt kapott (néhány, négy szólamban közölt tételnél ez három oldalra nyúlik).
Az oldalpárok felépítése
1. Az ének sorszáma 01-től 037-ig
Azért ezt az – elöl nullával kiegészített – számozást választottuk, mert így semmilyen más gyűjteménnyel nem lehet összekeverni a próbafüzetek sorszámát, és az énektáblákra is kirakható, nem szükséges hozzá új karakter.
2. Az ének kottája első versszakkal – gitárakkordokkal
A gyülekezeti alkalmak egy részében – különböző okok miatt – nincs lehetőség billentyűs kíséretre. Sok lelkészünk használ gitárt bibliaórán, istentiszteleten. E két tény ismeretében döntöttünk úgy, hogy minden ének kap akkordokat. És bár nem mindegyik dallam működik egyformán jól ritmikus gitárkísérettel, az akkordozás hozzájárulhat e füzet énekeinek még sokrétűbb alkalmazásához.
A gitárakkordok nem használhatók a billentyűs korálkísérettel együtt, mivel más harmóniai rendet követ egy korálkönyvi tétel, mint a ritmizáltan pengetett gitározás.
3. Raszteres akkordsor (nem minden éneknél)
A könnyebb játszhatóság érdekében a gitáron nehézkes hangnemű énekeknél transzponált kíséretet is találunk. Itt jelezzük, hányadik bundra kell helyezni a capót ahhoz, hogy az ének hangnemében szóljon a kíséret.
4. A többi versszak szövege
Hosszabb énekeknél ez már átnyúlik a jobb oldal tetejére.
5. Himnológiai adatok
A szöveg, a fordítás és a dallam adata: név/hely és dátum
- EÉ és szám = ének az Evangélikus énekeskönyvből (1982)
- GyLK és szám = ének a Gyülekezeti liturgikus könyvből (2007)
- Énekszám és * = a feltüntetett énekszám kisebb szövegi vagy dallami alakítással (lásd az Előszót)
Kiegészítő információk:
6. Énekismertető
Ez a szakasz segít, hogy egy-egy ének közelebb kerülhessen a gyülekezeti tagokhoz. Érdekességeket közöl a keletkezésről, értelmezi a szöveget, magyarázza a dallamválasztást.
Honlap
Honlapunkon megtalálható minden ének korálkísérete egyszerűbb és összetettebb változatban.
Intonációkat is közlünk, amelyekkel be lehet vezetni a gyülekezeti éneklést.
A hangfelvételek elsősorban a tanulást támogatják, de esetenként bemutatásra is szolgálhatnak a gyülekezet előtt.
Az énekek egy részéhez kórusfeldolgozást is ajánlunk. A bevezetést segítheti, ha a dallamot a gyülekezeti énekkar vagy kisebb énekegyüttes először kórusműként szólaltatja meg.